TT Electronics/BI 64WR200LF
64WR200LF picture photo
Mfg. Part Number
64WR200LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W TH
Datasheet Download
64WR200LF.pdf
Availability of 64WR200LF
QUANTITY
64WR200LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 64WR200LF
Internal Part NumberEIS-64WR200LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series64
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.165" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.19mm x 6.86mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64WR200LF
Related Links64WR, 64WR200LF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
64WR200LF Details Description
Related parts for 64WR200LF
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 60POS W/STR TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN ADAPTER 1P-1P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOD IPM H-BRIDGE L1 75A 600V datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 8.1" datasheet.pdf