TT Electronics/BI 64WR500KLF
64WR500KLF picture photo
Mfg. Part Number
64WR500KLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.25W TH
Datasheet Download
64WR500KLF.pdf
Availability of 64WR500KLF
QUANTITY
64WR500KLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 64WR500KLF
Internal Part NumberEIS-64WR500KLF
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series64
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.165" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.19mm x 6.86mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64WR500KLF
Related Links64WR5, 64WR500KLF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
64WR500KLF Details Description
Related parts for 64WR500KLF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 50A 500V TO-83 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 200A 2TOWER datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf