API Technologies Corp 65-BSF-060-5-06
65-BSF-060-5-06 picture photo
Mfg. Part Number
65-BSF-060-5-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
65-BSF-060-5-06.pdf
Availability of 65-BSF-060-5-06
QUANTITY
65-BSF-060-5-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of 65-BSF-060-5-06
Internal Part NumberEIS-65-BSF-060-5-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series65-BFS
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65-BSF-060-5-06
Related Links65-BSF-, 65-BSF-060-5-06 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
65-BSF-060-5-06 Details Description
Related parts for 65-BSF-060-5-06
CONN SHIELD CHAMP 50POS .050 datasheet.pdf
CORD COIL SGL END 4-4 SILVER 10' datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
MCU 8BIT 4K FLASH 20UFQFPN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 800V 8A DPAK datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf