FFF 65494-010LF
65494-010LF picture photo
Mfg. Part Number
65494-010LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
QKE PCB
Datasheet Download
65494-010LF.pdf
Availability of 65494-010LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
65494-010LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 65494-010LF
Internal Part NumberEIS-65494-010LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLQuickie IDC Series 12/Apr/2011
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions20
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness150µin (3.81µm)
ColorBlue
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65494-010LF
Related Links65494, 65494-010LF Datasheet, FFF Distributor
65494-010LF Details Description
Related parts for 65494-010LF
IC TEMP SNSR 5V DUAL TRIP 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 1.29M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf