FFF 65494-013LF
65494-013LF picture photo
Mfg. Part Number
65494-013LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN IDC 40PIN PCB GOLD
Datasheet Download
65494-013LF.pdf
Availability of 65494-013LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
65494-013LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 65494-013LF
Internal Part NumberEIS-65494-013LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLQuickie IDC Series 12/Apr/2011
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions40
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlue
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65494-013LF
Related Links65494, 65494-013LF Datasheet, FFF Distributor
65494-013LF Details Description
Related parts for 65494-013LF
CONN HEADER 28POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" datasheet.pdf
DIODE MODULE 30KV 1.3A datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN SHROUD FOR SMP CONNECTORS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
IC 8051 MCU 4K-EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf