FFF 65801-027LF
65801-027LF picture photo
Mfg. Part Number
65801-027LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC RCPT 27POS 2.54MM
Datasheet Download
65801-027LF.pdf
Availability of 65801-027LF
QUANTITY
65801-027LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 65801-027LF
Internal Part NumberEIS-65801-027LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesClincher™
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypeReceptacle
Number of Positions27
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65801-027LF
Related Links65801, 65801-027LF Datasheet, FFF Distributor
65801-027LF Details Description
Related parts for 65801-027LF
IDC CABLE - ASC50H/AE50G/X datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8MFLAT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLAIN BEARING datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf