FFF 65801-126LF
65801-126LF picture photo
Mfg. Part Number
65801-126LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC RCPT 26POS 2.54MM
Datasheet Download
65801-126LF.pdf
Availability of 65801-126LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
65801-126LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 65801-126LF
Internal Part NumberEIS-65801-126LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesClincher™
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypeReceptacle
Number of Positions26
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65801-126LF
Related Links65801, 65801-126LF Datasheet, FFF Distributor
65801-126LF Details Description
Related parts for 65801-126LF
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN 800V 500MA MINI MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
24 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 5.0A T/H datasheet.pdf