AVX Corporation 65N103MCJIA
65N103MCJIA picture photo
Mfg. Part Number
65N103MCJIA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
65N103MCJIA.pdf
Availability of 65N103MCJIA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
65N103MCJIA Order Process
Ship out your order
Specifications of 65N103MCJIA
Internal Part NumberEIS-65N103MCJIA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX2Y3
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65N103MCJIA
Related Links65N10, 65N103MCJIA Datasheet, AVX Corporation Distributor
65N103MCJIA Details Description
Related parts for 65N103MCJIA
PIN TIP JACK W/WIRE WRAP BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V datasheet.pdf
RES 562 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 10W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100 L.585 datasheet.pdf