AVX Corporation 65N103MCJIA
65N103MCJIA picture photo
Mfg. Part Number
65N103MCJIA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
65N103MCJIA.pdf
Availability of 65N103MCJIA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
65N103MCJIA Order Process
Ship out your order
Specifications of 65N103MCJIA
Internal Part NumberEIS-65N103MCJIA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX2Y3
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65N103MCJIA
Related Links65N10, 65N103MCJIA Datasheet, AVX Corporation Distributor
65N103MCJIA Details Description
Related parts for 65N103MCJIA
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
CONN ADAPTER 2P-2P F-M PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FLNGED BLO datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG datasheet.pdf
GAGE MS3196-20 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 20POS datasheet.pdf