Vishay/BCcomponents 660C10AZT47
660C10AZT47 picture photo
Mfg. Part Number
660C10AZT47
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 10KV N4700 AXIAL
Datasheet Download
660C10AZT47.pdf
Availability of 660C10AZT47
QUANTITY
660C10AZT47 Order Process
Ship out your order
Specifications of 660C10AZT47
Internal Part NumberEIS-660C10AZT47
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model660C,660R.stp
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 660C
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10000V (10kV)
Temperature CoefficientN4700
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.827" Dia x 0.512" L (21.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)660C10AZT47
Related Links660C1, 660C10AZT47 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
660C10AZT47 Details Description
Related parts for 660C10AZT47
CAP ALUM 2000UF 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 170M 64-QFN datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 7.24NS 256BGA datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
4 PIN HEADER WITH FRICTION LOCK datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf