FFF 66226-014LF
66226-014LF picture photo
Mfg. Part Number
66226-014LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC HEADER 14POS 2.54MM
Datasheet Download
66226-014LF.pdf
Availability of 66226-014LF
QUANTITY
66226-014LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66226-014LF
Internal Part NumberEIS-66226-014LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesClincher™
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypeHeader
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66226-014LF
Related Links66226, 66226-014LF Datasheet, FFF Distributor
66226-014LF Details Description
Related parts for 66226-014LF
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 24-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf