FFF 66226-029LF
66226-029LF picture photo
Mfg. Part Number
66226-029LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC HEADER 29POS 2.54MM
Datasheet Download
66226-029LF.pdf
Availability of 66226-029LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
66226-029LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66226-029LF
Internal Part NumberEIS-66226-029LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesClincher™
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypeHeader
Number of Positions29
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66226-029LF
Related Links66226, 66226-029LF Datasheet, FFF Distributor
66226-029LF Details Description
Related parts for 66226-029LF
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818MHZ SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf