FFF 66951-030LF
66951-030LF picture photo
Mfg. Part Number
66951-030LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
66951-030LF.pdf
Availability of 66951-030LF
QUANTITY
66951-030LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66951-030LF
Internal Part NumberEIS-66951-030LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesBERCON PV™
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66951-030LF
Related Links66951, 66951-030LF Datasheet, FFF Distributor
66951-030LF Details Description
Related parts for 66951-030LF
JUMPER-H1503TR/A2015V/H1503TR 3" datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1.5A SOT23-3 datasheet.pdf
CA SM LDD SCD(NG)TO2.5BAY 2M1 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf