FFF 66955-010LF
66955-010LF picture photo
Mfg. Part Number
66955-010LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.150" (3.81mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
66955-010LF.pdf
Availability of 66955-010LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
66955-010LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66955-010LF
Internal Part NumberEIS-66955-010LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package555
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series-
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.150" (3.81mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.150" (3.81mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66955-010LF
Related Links66955, 66955-010LF Datasheet, FFF Distributor
66955-010LF Details Description
Related parts for 66955-010LF
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 10W datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.3A 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/04/180 1.5 BK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE 100MA 250/277V RADIAL datasheet.pdf