Texas Instruments 66AK2H14BAAW24
66AK2H14BAAW24 picture photo
Mfg. Part Number
66AK2H14BAAW24
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP ARM SOC 1517PBGA
Datasheet Download
66AK2H14BAAW24.pdf
Availability of 66AK2H14BAAW24
QUANTITY
66AK2H14BAAW24 Order Process
Ship out your order
Specifications of 66AK2H14BAAW24
Internal Part NumberEIS-66AK2H14BAAW24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPackage Thickness Update 04/Jun/2015
Manufacturer Product Page66AK2H14BAAW24 Specifications
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
Series66AK2Hx KeyStone Multicore
PackagingTube
TypeDSP+ARM®
InterfaceEBI/EMI, Ethernet, DMA, I²C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
Clock Rate1.2GHz DSP, 1.4GHz ARM®
Non-Volatile MemoryROM (384 kB)
On-Chip RAM12.75MB
Voltage - I/O0.85V, 1.0V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V
Voltage - CoreVariable
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66AK2H14BAAW24
Related Links66AK2H1, 66AK2H14BAAW24 Datasheet, Texas Instruments Distributor
66AK2H14BAAW24 Details Description
Related parts for 66AK2H14BAAW24
THERMISTOR 48 OHM 265V PTC datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .125 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 173MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
RES 200 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf