Texas Instruments 66AK2H14BAAWA24
66AK2H14BAAWA24 picture photo
Mfg. Part Number
66AK2H14BAAWA24
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP ARM SOC 1517FCBGA
Datasheet Download
66AK2H14BAAWA24.pdf
Availability of 66AK2H14BAAWA24
QUANTITY
66AK2H14BAAWA24 Order Process
Ship out your order
Specifications of 66AK2H14BAAWA24
Internal Part NumberEIS-66AK2H14BAAWA24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product Page66AK2H14BAAWA24 Specifications
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
Series66AK2Hx KeyStone Multicore
PackagingTray
TypeDSP+ARM®
InterfaceEBI/EMI, Ethernet, DMA, I²C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
Clock Rate1.2GHz DSP, 1.4GHz ARM®
Non-Volatile MemoryROM (384 kB)
On-Chip RAM12.75MB
Voltage - I/O0.85V, 1.0V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V
Voltage - CoreVariable
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66AK2H14BAAWA24
Related Links66AK2H1, 66AK2H14BAAWA24 Datasheet, Texas Instruments Distributor
66AK2H14BAAWA24 Details Description
Related parts for 66AK2H14BAAWA24
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC R6 datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT FP datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 250MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf