Sensata Technologies/Airpax 66L045-0462
66L045-0462 picture photo
Mfg. Part Number
66L045-0462
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
THERMOSTAT 45 DEG NC 8-DIP
Datasheet Download
66L045-0462.pdf
Availability of 66L045-0462
QUANTITY
66L045-0462 Order Process
Ship out your order
Specifications of 66L045-0462
Internal Part NumberEIS-66L045-0462
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product6600 & 6700 Series Thermostat
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
Series6600
CircuitSPST-NC
Switching Temperature113°F (45°C)
Reset Temperature68°F (20°C)
Current Rating - AC1A (120V)
Current Rating - DC1A (48V)
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles25K
Termination StylePC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm), 4 Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66L045-0462
Related Links66L04, 66L045-0462 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
66L045-0462 Details Description
Related parts for 66L045-0462
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 108.15VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 28-SOIC datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 448K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TOGGLE LINKS datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf