TT Electronics/BI 66WR50KLF
66WR50KLF picture photo
Mfg. Part Number
66WR50KLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
66WR50KLF.pdf
Availability of 66WR50KLF
QUANTITY
66WR50KLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66WR50KLF
Internal Part NumberEIS-66WR50KLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series66
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.200" Face x 0.410" H (9.53mm x 5.08mm x 10.41mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66WR50KLF
Related Links66WR, 66WR50KLF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
66WR50KLF Details Description
Related parts for 66WR50KLF
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADDRESSABLE LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN FERRULE 18AWG GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 250MA AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf