API Technologies Corp 67-BSF-020-1-14
67-BSF-020-1-14 picture photo
Mfg. Part Number
67-BSF-020-1-14
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
67-BSF-020-1-14.pdf
Availability of 67-BSF-020-1-14
QUANTITY
67-BSF-020-1-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of 67-BSF-020-1-14
Internal Part NumberEIS-67-BSF-020-1-14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series67-BFS
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL2A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67-BSF-020-1-14
Related Links67-BSF-, 67-BSF-020-1-14 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
67-BSF-020-1-14 Details Description
Related parts for 67-BSF-020-1-14
IGBT 430V 15A 115W DPAK datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 20pF 55 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf