FFF 67000-016LF
67000-016LF picture photo
Mfg. Part Number
67000-016LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
Brief Description
CONN FFC RCPT HSG 16POS 2.54MM
Datasheet Download
67000-016LF.pdf
Availability of 67000-016LF
QUANTITY
67000-016LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67000-016LF
Internal Part NumberEIS-67000-016LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
SeriesDuflex™
PackagingBulk
Flat Flex Type-
Connector TypeHousing for Female Contacts
Number of Positions16
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
FFC, FCB Thickness-
Locking Feature-
Voltage Rating500V
Housing MaterialPolyester Thermoplastic, Glass Filled
Features-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Housing ColorBlack
NoteContacts Not Provided
Wire Gauge-
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67000-016LF
Related Links67000, 67000-016LF Datasheet, FFF Distributor
67000-016LF Details Description
Related parts for 67000-016LF
IC ENCORE MCU FLASH 2K 28SOIC datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY LI-ION 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CC 12P FR datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
ANT WHIP WB 144-174MHZ datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT 50MHZ 80PQFP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf