FFF 67013-018LF
67013-018LF picture photo
Mfg. Part Number
67013-018LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
Brief Description
CONN FFC/FPC RCPT HSG 18POS 2.54
Datasheet Download
67013-018LF.pdf
Availability of 67013-018LF
QUANTITY
67013-018LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67013-018LF
Internal Part NumberEIS-67013-018LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
SeriesDuflex™
PackagingBulk
Flat Flex TypeFFC, FPC
Connector TypeHousing for Female Contacts
Number of Positions18
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
FFC, FCB Thickness0.31mm
Locking Feature-
Voltage Rating500V
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Housing ColorBlue
NoteContacts Not Provided
Wire Gauge-
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67013-018LF
Related Links67013, 67013-018LF Datasheet, FFF Distributor
67013-018LF Details Description
Related parts for 67013-018LF
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 12POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
IC MMIC MIXER 3.0-3.8GHZ 6SOT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf