NorComp 671-009-113R011
671-009-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
671-009-113R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
671-009-113R011.pdf
Availability of 671-009-113R011
QUANTITY
671-009-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 671-009-113R011
Internal Part NumberEIS-671-009-113R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 671
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)671-009-113R011
Related Links671-009, 671-009-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
671-009-113R011 Details Description
Related parts for 671-009-113R011
IC FLASH 2MBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
L-BRACKET HORIZ MOUNTING E3M-V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3KOHM RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RF ANTENNA datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 14MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf