NorComp 671-015-103L031
671-015-103L031 picture photo
Mfg. Part Number
671-015-103L031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
671-015-103L031.pdf
Availability of 671-015-103L031
QUANTITY
671-015-103L031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 671-015-103L031
Internal Part NumberEIS-671-015-103L031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 671
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)671-015-103L031
Related Links671-015, 671-015-103L031 Datasheet, NorComp Distributor
671-015-103L031 Details Description
Related parts for 671-015-103L031
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD SER DAC 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1600VDC datasheet.pdf