Wakefield 677-20ABP
677-20ABP picture photo
Mfg. Part Number
677-20ABP
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK MULTIWATT 2.0" BLK
Datasheet Download
677-20ABP.pdf
Availability of 677-20ABP
QUANTITY
677-20ABP Order Process
Ship out your order
Specifications of 677-20ABP
Internal Part NumberEIS-677-20ABP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series677
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-218, TO-220, TO-247, Multiwatt
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.000" (50.80mm)
Width1.650" (41.91mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.000" (25.40mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise6W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.5°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural6.7°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)677-20ABP
Related Links677-, 677-20ABP Datasheet, Wakefield Distributor
677-20ABP Details Description
Related parts for 677-20ABP
ROUND STANDOFF 6-32 ALUM 2-1/4" datasheet.pdf
INTERFACE MOD PLUG 9POS D-SUB datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SSD 16GB 2.5" SATA datasheet.pdf
LED BAR LITE RED 50X15 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 7.5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
TV 128C 128#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
2,2UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf