Sensata Technologies/Airpax 67L045-0402
67L045-0402 picture photo
Mfg. Part Number
67L045-0402
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
THERMOSTAT 45 DEG NC TO-220
Datasheet Download
67L045-0402.pdf
Availability of 67L045-0402
QUANTITY
67L045-0402 Order Process
Ship out your order
Specifications of 67L045-0402
Internal Part NumberEIS-67L045-0402
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product6600 & 6700 Series Thermostat
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
Series6700
CircuitSPST-NC
Switching Temperature113°F (45°C)
Reset Temperature68°F (20°C)
Current Rating - AC-
Current Rating - DC0.5A (48V)
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles20K
Termination StylePC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67L045-0402
Related Links67L04, 67L045-0402 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
67L045-0402 Details Description
Related parts for 67L045-0402
SWITCH KNOB ROUND ILLUM 2POS YEL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SOT23 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT SOT23-3 datasheet.pdf
IC VIDEO ENCODER DGTL 63VBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf