TT Electronics/BI 67PR100KLF
67PR100KLF picture photo
Mfg. Part Number
67PR100KLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
67PR100KLF.pdf
Availability of 67PR100KLF
QUANTITY
67PR100KLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67PR100KLF
Internal Part NumberEIS-67PR100KLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series67
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.203" H (9.53mm x 9.53mm x 5.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67PR100KLF
Related Links67PR1, 67PR100KLF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
67PR100KLF Details Description
Related parts for 67PR100KLF
CAP FILM 3900PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 48V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 25POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.05A 216 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
250 FLAG P.LOCK 2P HSG(12MM) datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 50POS STR SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf