TT Electronics/BI 67WR10LF
67WR10LF picture photo
Mfg. Part Number
67WR10LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
67WR10LF.pdf
Availability of 67WR10LF
QUANTITY
67WR10LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67WR10LF
Internal Part NumberEIS-67WR10LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series67
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.195" Face x 0.409" H (9.53mm x 4.95mm x 10.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67WR10LF
Related Links67WR, 67WR10LF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
67WR10LF Details Description
Related parts for 67WR10LF
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 19POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SW ROTARY SLOW MINI DPST 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 3/4W 2512 datasheet.pdf