API Technologies Corp 68-BSF-020-5-12
68-BSF-020-5-12 picture photo
Mfg. Part Number
68-BSF-020-5-12
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
68-BSF-020-5-12.pdf
Availability of 68-BSF-020-5-12
QUANTITY
68-BSF-020-5-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 68-BSF-020-5-12
Internal Part NumberEIS-68-BSF-020-5-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series68-BSF
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL2A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
Features-
Fuse Holder, DrawerDrawer Included, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.46mm x 60.93mm
Panel Thickness0.031" (0.79mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, SEMKO, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68-BSF-020-5-12
Related Links68-BSF-, 68-BSF-020-5-12 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
68-BSF-020-5-12 Details Description
Related parts for 68-BSF-020-5-12
RES 56.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 12" datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 18WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W ISOLATED datasheet.pdf
PCF 5.00/12/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf