Aries Electronics, Inc. 68-PGM11032-10H
68-PGM11032-10H picture photo
Mfg. Part Number
68-PGM11032-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
68-PGM11032-10H.pdf
Availability of 68-PGM11032-10H
QUANTITY
68-PGM11032-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 68-PGM11032-10H
Internal Part NumberEIS-68-PGM11032-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68-PGM11032-10H
Related Links68-PGM1, 68-PGM11032-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
68-PGM11032-10H Details Description
Related parts for 68-PGM11032-10H
IC OCT TRANSP LATCH 3ST 20SOP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 12V RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf