NorComp 680-015-113R031
680-015-113R031 picture photo
Mfg. Part Number
680-015-113R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
680-015-113R031.pdf
Availability of 680-015-113R031
QUANTITY
680-015-113R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680-015-113R031
Internal Part NumberEIS-680-015-113R031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 680
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680-015-113R031
Related Links680-015, 680-015-113R031 Datasheet, NorComp Distributor
680-015-113R031 Details Description
Related parts for 680-015-113R031
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC INTERFACE VIDEO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 70.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf