NorComp 680-044-113R011
680-044-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
680-044-113R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
680-044-113R011.pdf
Availability of 680-044-113R011
QUANTITY
680-044-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680-044-113R011
Internal Part NumberEIS-680-044-113R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 680
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680-044-113R011
Related Links680-044, 680-044-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
680-044-113R011 Details Description
Related parts for 680-044-113R011
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .156 BLUE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.35A 8LLP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 68 OHM 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W DO204AL datasheet.pdf