NorComp 680-044-113R031
680-044-113R031 picture photo
Mfg. Part Number
680-044-113R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
680-044-113R031.pdf
Availability of 680-044-113R031
QUANTITY
680-044-113R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680-044-113R031
Internal Part NumberEIS-680-044-113R031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 680
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680-044-113R031
Related Links680-044, 680-044-113R031 Datasheet, NorComp Distributor
680-044-113R031 Details Description
Related parts for 680-044-113R031
REC PWRBLADE R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 36MINIBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE LIMITRON 500A 600V FAST datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 18POS datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
KIT STARTER FOR OBS421 USB datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 653MA 450 MOHM datasheet.pdf