NorComp 680-044-113R051
680-044-113R051 picture photo
Mfg. Part Number
680-044-113R051
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
680-044-113R051.pdf
Availability of 680-044-113R051
QUANTITY
680-044-113R051 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680-044-113R051
Internal Part NumberEIS-680-044-113R051
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 680
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680-044-113R051
Related Links680-044, 680-044-113R051 Datasheet, NorComp Distributor
680-044-113R051 Details Description
Related parts for 680-044-113R051
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT CLIP 30AU datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 250 PSI datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf