FFF 68004-205HLF
68004-205HLF picture photo
Mfg. Part Number
68004-205HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
68004-205HLF.pdf
Availability of 68004-205HLF
QUANTITY
68004-205HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68004-205HLF
Internal Part NumberEIS-68004-205HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68004-205HLF
Related Links68004-, 68004-205HLF Datasheet, FFF Distributor
68004-205HLF Details Description
Related parts for 68004-205HLF
RES SMD 2.26KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM OTP 7DIP datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
MOTOR CABLE datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3/32" 6.25" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4CSP datasheet.pdf