FFF 68016-107HLF
68016-107HLF picture photo
Mfg. Part Number
68016-107HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BS II
Datasheet Download
68016-107HLF.pdf
Availability of 68016-107HLF
QUANTITY
68016-107HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68016-107HLF
Internal Part NumberEIS-68016-107HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68016-107HLF
Related Links68016-, 68016-107HLF Datasheet, FFF Distributor
68016-107HLF Details Description
Related parts for 68016-107HLF
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE HDMI 28AWG 1METER YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 230V datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A datasheet.pdf
BGA SURFACE MOUNT 1.27MM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf