NorComp 680M3W3K103L201
680M3W3K103L201 picture photo
Mfg. Part Number
680M3W3K103L201
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
680M3W3K103L201.pdf
Availability of 680M3W3K103L201
QUANTITY
680M3W3K103L201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680M3W3K103L201
Internal Part NumberEIS-680M3W3K103L201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL68(0,1,4) Power/Combo D Series 29/Jul/2013
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series680M
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 3W3
Contact TypePower
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A, 20A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680M3W3K103L201
Related Links680M3W3, 680M3W3K103L201 Datasheet, NorComp Distributor
680M3W3K103L201 Details Description
Related parts for 680M3W3K103L201
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 630MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf