NorComp 680S13W3103L201
680S13W3103L201 picture photo
Mfg. Part Number
680S13W3103L201
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
680S13W3103L201.pdf
Availability of 680S13W3103L201
QUANTITY
680S13W3103L201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680S13W3103L201
Internal Part NumberEIS-680S13W3103L201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 680S
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 3W3
Contact TypePower
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating-
Current Rating20A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680S13W3103L201
Related Links680S13W, 680S13W3103L201 Datasheet, NorComp Distributor
680S13W3103L201 Details Description
Related parts for 680S13W3103L201
FIXED IND 47UH 210MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf