NorComp 681-044-113R171
681-044-113R171 picture photo
Mfg. Part Number
681-044-113R171
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
681-044-113R171.pdf
Availability of 681-044-113R171
QUANTITY
681-044-113R171 Order Process
Ship out your order
Specifications of 681-044-113R171
Internal Part NumberEIS-681-044-113R171
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 681
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)681-044-113R171
Related Links681-044, 681-044-113R171 Datasheet, NorComp Distributor
681-044-113R171 Details Description
Related parts for 681-044-113R171
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-DIP datasheet.pdf
090 MLC 20P PLUG HSG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 11.5A PPAK SO-8 datasheet.pdf
TFLEX SF650 DF 17" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
PLATE-FRONT SHEAR datasheet.pdf
3POS 5.0MM CE VRT HDR,TRM BLK, P datasheet.pdf