NorComp 682-015-113R531
682-015-113R531 picture photo
Mfg. Part Number
682-015-113R531
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
682-015-113R531.pdf
Availability of 682-015-113R531
QUANTITY
682-015-113R531 Order Process
Ship out your order
Specifications of 682-015-113R531
Internal Part NumberEIS-682-015-113R531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIP66 SEAL-D® D-Sub Connectors
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 682
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)682-015-113R531
Related Links682-015, 682-015-113R531 Datasheet, NorComp Distributor
682-015-113R531 Details Description
Related parts for 682-015-113R531
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 4BIT 1OF2 MUX/DEMUX 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PIN PLUNGER SPST 7A datasheet.pdf
IC SERIALIZER VID DGTL 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 154OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf