NMB Technologies Corp. 6820PL-07W-B20-D00
6820PL-07W-B20-D00 picture photo
Mfg. Part Number
6820PL-07W-B20-D00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
6820PL-07W-B20-D00.pdf
Availability of 6820PL-07W-B20-D00
QUANTITY
6820PL-07W-B20-D00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6820PL-07W-B20-D00
Internal Part NumberEIS-6820PL-07W-B20-D00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information6820PL-07W-B20-D00 Material
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series6820PL
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRound - 172mm Dia x 50.8mm W
Air Flow200.0 CFM (5.66m³/min)
Static Pressure0.472 in H2O (117.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise53 dB
Power (Watts)11.0W
RPM2850 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.230A
Voltage Range25 ~ 60VDC
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6820PL-07W-B20-D00
Related Links6820PL-07, 6820PL-07W-B20-D00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
6820PL-07W-B20-D00 Details Description
Related parts for 6820PL-07W-B20-D00
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 12MM 1.00" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
8 STEP ADJ CRIMP TOOL .280 TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf