Illinois Capacitor 682MWR152KB
682MWR152KB picture photo
Mfg. Part Number
682MWR152KB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 10% 1.5KV AXIAL
Datasheet Download
682MWR152KB.pdf
Availability of 682MWR152KB
QUANTITY
682MWR152KB Order Process
Ship out your order
Specifications of 682MWR152KB
Internal Part NumberEIS-682MWR152KB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.571" L (8.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)682MWR152KB
Related Links682MW, 682MWR152KB Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
682MWR152KB Details Description
Related parts for 682MWR152KB
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF SGL 450MHZ TO-270-4 datasheet.pdf
CONN RCPT ALIGNMENT BAR datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
ACCY FLUSH MNT ADAPTER H3Y/H3YN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 17A 250VAC/50VDC datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf