Illinois Capacitor 682MWS103KT
682MWS103KT picture photo
Mfg. Part Number
682MWS103KT
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 10% 100KV AXIAL
Datasheet Download
682MWS103KT.pdf
Availability of 682MWS103KT
QUANTITY
682MWS103KT Order Process
Ship out your order
Specifications of 682MWS103KT
Internal Part NumberEIS-682MWS103KT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWS
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC10000V (100kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.122" Dia x 2.480" L (28.50mm x 63.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)682MWS103KT
Related Links682MW, 682MWS103KT Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
682MWS103KT Details Description
Related parts for 682MWS103KT
BATTERY PACK NIMH 12.0V 750MAH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
POT 200 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf