NorComp 683-015-113R171
683-015-113R171 picture photo
Mfg. Part Number
683-015-113R171
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
683-015-113R171.pdf
Availability of 683-015-113R171
QUANTITY
683-015-113R171 Order Process
Ship out your order
Specifications of 683-015-113R171
Internal Part NumberEIS-683-015-113R171
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 683
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)683-015-113R171
Related Links683-015, 683-015-113R171 Datasheet, NorComp Distributor
683-015-113R171 Details Description
Related parts for 683-015-113R171
GDT 2700V 15% 3KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 9.78NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 13 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
MT FERRULE KIT W/O SPRNG/PN/HLDR datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDM SMPR145F210F G datasheet.pdf
470UF 50V 12.5X20 85C RAD datasheet.pdf