Illinois Capacitor 683MMR250K
683MMR250K picture photo
Mfg. Part Number
683MMR250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
683MMR250K.pdf
Availability of 683MMR250K
QUANTITY
683MMR250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 683MMR250K
Internal Part NumberEIS-683MMR250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMR
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)683MMR250K
Related Links683MM, 683MMR250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
683MMR250K Details Description
Related parts for 683MMR250K
RES 120 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER FULL BRIDGE FET 20SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR 16V 30A SOT23-5 datasheet.pdf
BASE FOR TPHCS FUSEHOLDER/SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
MODULE DRMOS 55A 40-PQFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf