E-Z-Hook 684-144RED
684-144RED picture photo
Mfg. Part Number
684-144RED
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Jumper, Specialty
Brief Description
LEAD TEST ALLIG CLIP RED 144"
Datasheet Download
684-144RED.pdf
Availability of 684-144RED
QUANTITY
684-144RED Order Process
Ship out your order
Specifications of 684-144RED
Internal Part NumberEIS-684-144RED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Jumper, Specialty
Series684
ConfigurationAlligator to Alligator
1st ConnectorAlligator Clip, Insulated
2nd ConnectorAlligator Clip, Insulated
Cable Length144.0" (3657.60mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated5000VDC (5kV)
Current Rating4A
Temperature Range221°F (105°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684-144RED
Related Links684-1, 684-144RED Datasheet, E-Z-Hook Distributor
684-144RED Details Description
Related parts for 684-144RED
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 20POS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf