3M 6840-4500JL
6840-4500JL picture photo
Mfg. Part Number
6840-4500JL
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
6840-4500JL.pdf
Availability of 6840-4500JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6840-4500JL Order Process
Ship out your order
Specifications of 6840-4500JL
Internal Part NumberEIS-6840-4500JL
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series6800
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6840-4500JL
Related Links6840-, 6840-4500JL Datasheet, 3M Distributor
6840-4500JL Details Description
Related parts for 6840-4500JL
DIODE GEN PURP 1KV 30A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 1200V 8A SP1 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
PANEL ALUM 3.66X1.69X0.06" datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 640MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 37C P 72" YEL JACKS datasheet.pdf