| Internal Part Number | EIS-68421WA4SL461 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 68(0,1,4) Power/Combo D Series 29/Jul/2013 | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | D-Sub Connectors | |
| Series | 684 | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Style | D-Sub, Combo | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets | |
| Number of Positions | 21 (17 + 4 Power) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Shell Size, Connector Layout | 4 (DC, C) - 21WA4 | |
| Contact Type | Signal and Power | |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle | |
| Flange Feature | Housing/Shell (4-40) | |
| Termination | Solder | |
| Features | Board Lock, Mounting Bracket | |
| Shell Material, Finish | Steel, Nickel Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | Flash | |
| Ingress Protection | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Voltage Rating | - | |
| Current Rating | 40A, 5A | |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) | |
| Color | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 68421WA4SL461 | |
| Related Links | 68421W, 68421WA4SL461 Datasheet, NorComp Distributor | |