Illinois Capacitor 684MABA03KGS
684MABA03KGS picture photo
Mfg. Part Number
684MABA03KGS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 500V RADIAL
Datasheet Download
684MABA03KGS.pdf
Availability of 684MABA03KGS
QUANTITY
684MABA03KGS Order Process
Ship out your order
Specifications of 684MABA03KGS
Internal Part NumberEIS-684MABA03KGS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC500V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684MABA03KGS
Related Links684MAB, 684MABA03KGS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684MABA03KGS Details Description
Related parts for 684MABA03KGS
SOCKET 3.5MM W/SCREW TERM DIN datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .16-.39"250PC datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TRANS RF 10W 12V PWR FET NI360HF datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 835K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 REC HSG datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf