Illinois Capacitor 684MKP275KE
684MKP275KE picture photo
Mfg. Part Number
684MKP275KE
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
684MKP275KE.pdf
Availability of 684MKP275KE
QUANTITY
684MKP275KE Order Process
Ship out your order
Specifications of 684MKP275KE
Internal Part NumberEIS-684MKP275KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.642" (16.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684MKP275KE
Related Links684MK, 684MKP275KE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684MKP275KE Details Description
Related parts for 684MKP275KE
IC REG LDO 3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 10 BLACK OUTLET datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR MINI BLK 3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 56MM datasheet.pdf