Illinois Capacitor 684MKP275KE
684MKP275KE picture photo
Mfg. Part Number
684MKP275KE
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
684MKP275KE.pdf
Availability of 684MKP275KE
QUANTITY
684MKP275KE Order Process
Ship out your order
Specifications of 684MKP275KE
Internal Part NumberEIS-684MKP275KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.642" (16.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684MKP275KE
Related Links684MK, 684MKP275KE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684MKP275KE Details Description
Related parts for 684MKP275KE
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO251 datasheet.pdf
CONN SPRING 64POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO220AA datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 1A 30V 4-SSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 100MM BGS/FGS PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf